• Logo
  • Logo
  • Logo
  • Logo
  • Logo

O Nas

Studio Miniatur Filmowych powstało w 1958 roku w Warszawie. Zalicza się ono do najstarszych i najważniejszych wytwórni filmowych w Polsce. Warto wspomnieć, że było jednym z pięciu studiów animacji istniejących w okresie PRL-u. To tu narodziły się kultowe już ,,wieczorynki”: Piesek w kratkę, Pomysłowy Dobromir, Wędrówki Pyzy i Proszę słonia, jak również filmy artystyczne będące kamieniami milowymi światowego kina takie jakLabirynt Jana Lenicy czy Łagodna Piotra Dumały. Oficjalnie zostało powołane w 1958 roku, jednak jego początki sięgają dwóch lat wstecz, a mianowicie 1956 roku.
Czytaj więcej
No post found
Zapraszamy na nasz kanał YouTube

Zapraszamy na nasz kanał YouTube

Portfolio

Warsztaty
Seriale
Filmy autorskie
Pełen Metraż
Reklamy

Twórcy

Witold Giersz

Reżyser filmów animowanych, jeden z najważniejszych twórców polskiej animacji. Początkowo pracował w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, od 1958 roku związał się ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Współpracował też z poznańskim Studiem Filmów Animowanych.

Włodzimierz Haupe

Reżyser i scenarzysta filmów animowanych i fabularnych. W 1943 ukończył Wyższą Szkołę Inżynieryjną Wawelberga w Warszawie. W latach 1947-49 jako korespondent prasowy przebywał w Czechosłowacji, gdzie zapoznał się z techniką animacji. Swój pierwszy film zrealizował razem z Haliną Bielińską w 1949 w Szwajcarii.

Zofia Oraczewska

Reżyser, scenograf i scenarzysta filmów animowanych. Absolwentka warszawskiej ASP (1956).Członek SFP i ZAiKS.

Studio Miniatur Filmowych zaprasza na zajęcia w ramach Miniaturowej Akademii Filmowej dla Dzieci i Młodzieży.

Aktualności

  • Wieczór dla dorosłych w Centrum Nauki Kopernik z filmami SMF

    Bardzo nam miło ogłosić, że na najbliższym Wieczorze dla dorosłych w Centrum Nauki Kopernik będą wyświetlane filmy zrealizowane w Studiu Miniatur Filmowych: „Skansen”, „Ślady” oraz „Pożar” w reżyserii znakomitego Witolda Giersza. Ślady, 1974 (10 min) – etiuda plastyczna zestawiająca najróżniejsze ślady, jakie w ciągu swojego życia zostawiamy na Ziemi. Pożar, 1975 (8 min) – impresja ukazująca […]

  • Filmy SMF dotarły do Szanghaju!

    Miło nam poinformować, że powstałe w Studiu Miniatur Filmowych filmy „Labirynt” Jana Lenicy i „Czerwone i czarne” Witolda Giersza będą zaprezentowane na Festiwalu Filmowym w Szanghaju (SIFF). Organizatorem programu „Contemporary Polish Short Animation” jest Instytut Adama Mickiewicza pod marką Culture.pl oraz Instytut Polski w Pekinie. Więcej informacji na stronie culture.pl

    Produkcje SMF na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

    W Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach trwa właśnie wystawa  „Bohaterowie z ekranu. 70 lat polskiej animacji dla dzieci”, gdzie jest sporo naszych produkcji m.in. „Pomysłowy Dobromir”, „Mami Fatale”, „Hip-Hip i Hurra”. Zapraszamy! Link do wystawy: tutaj

  • Dzień Dziecka w Narodowym Instytucie Audiowizualnym

    Wczorajszy pokaz „Pieska w kratkę” w NInA cieszył się sporym zainteresowaniem. Przed seansem dzieci miały możliwość spotkać się z reżyserką serii, panią Zofią Ołdak i Anną Wróblewską, dziennikarką i publicystką filmową, autorką książek o tematyce filmowej (m.in. publikacji „Polski film dla dzieci i młodzieży”).

    Powrót Wieczorynki z okazji Dnia Dziecka

    1 czerwca 2017 r. o 19:00 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (Warszawa, ul. Wałbrzyska 3/5) odbędzie się pokaz zrekonstruowanych odcinków „Pieska w kratkę” i „Proszę słonia”.  Pokazowi będzie towarzyszyła dyskusja z udziałem reżyserki „Pieska w kratkę” Zofii Ołdak. Rozmowę przeprowadzi Beata Zaborek-Sroka. Studio Miniatur Filmowych jest partnerem wydarzenia. Wstęp wolny, zapraszamy dzieci z rodzicami i dziadkami. Liczba […]

  • Ferie z NInA i SMF | Akademia Filmu Animowanego

    Studio Miniatur Filmowych w ostatnim tygodniu (13-17.02.2017 r.) gościło w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, prowadząc warsztaty animacji dla dzieci. Mali uczestnicy dzięki pracownikom SMF (Szymonowi Adamskiemu, Marii Broniarz, Dorocie Chmielewskiej, Mateuszowi Kmieć, Dominikowi Litwiniakowi, Magdzie Tararuj i Zuzannie Tomasiak)  zapoznali się z historią polskiej animacji, najnowszymi produkcjami studia oraz poznali kulisy powstawania animowanych przygód kulinarnych Mami […]

  • Zagadkowe lato z Hip Hip i Hurra

    Studio Miniatur Filmowych dzięki Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu miało szansę przeprowadzić w ramach akcji Lato w mieście warsztaty edukacyjne z tworzenia animacji klasycznej, kierowane do dzieci z warszawskich szkół podstawowych.

    Masterclass animacji klasycznej z Szefem Produkcji SMF – Eugeniuszem Gordziejukiem

     22 maja podczas Festiwalu Wisła w Rosji obyły się Masterclass animacji klasycznej z Szefem Produkcji SMF – Eugeniuszem Gordziejukiem po projekcji filmów animowanych ze Studia Miniatur Filmowych. Fotorelację z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj: http://www.festiwalwisla.pl/2016/fotogaleria w zakładce „22-05-2016 Masterclass animacji klasycznej z Szefem Produkcji SMF – Eugeniuszem Gordziejukiem po projekcji filmów animowanych ze Studia Miniatur […]