Nasz zespół

Od sześćdziesięciu lat tworzymy animacje nagradzane i wyróżniane na całym świecie! Realizujemy artystyczne kino krótkometrażowe, 
seriale animowane dla dzieci oraz filmy pełnometrażowe.

Edward Durys

Dyrektor SMF
Studio Miniatur Filmowych - Edward Durys
Edward Durys
Dyrektor SMF
e.durys@smf.com.pl
+ 48 22 404 23 57

Marta Stelmaszczyk

Producent SMF
Studio Miniatur Filmowych - Marta Stelmaszczyk
Marta Stelmaszczyk
Producent SMF
marta.stelmaszczyk@smf.com.pl
+ 48 22 404 23 57

Joanna Ronikier

Producent / kierownik produkcji
Studio Miniatur Filmowych - Joanna Ronikier
Joanna Ronikier
Producent / kierownik produkcji
j.ronikier@smf.com.pl
+ 48 22 404 23 57

Katarzyna Zyg

Kierownik ds. upowszechniania kultury filmowej i edukacji
Studio Miniatur Filmowych - Katarzyna Zyg
Katarzyna Zyg
Kierownik ds. upowszechniania kultury filmowej i edukacji
katarzyna.zyg@smf.com.pl
+ 48 22 404 23 57

Antoni Ciawłowski

Główny Księgowy
Studio Miniatur Filmowych - Antoni Ciawłowski
Antoni Ciawłowski
Główny Księgowy
ciawlowski@smf.com.pl
+ 48 22 404 23 57

Dołącz do nas

Wyślij do nas swoje zgłoszenie!
Studio Miniatur Filmowych - Dołącz do nas
Dołącz do nas
Wyślij do nas swoje zgłoszenie!
smf@smf.com.pl
+ 48 22 404 23 57
Spełniamy Marzenia Filmowe!

Spełnij swoje marzenie i wyrusz z nami w podróż po świecie animacji!

Masz ciekawy pomysł? Animujesz, rysujesz, piszesz?

Prześlij nam swoje CV i dołącz do naszego zespołu!

Formularz na stronie Kontakt.

Nasi twórcy

SMF w przeciągu sześćdziesięciu lat swego istnienia wyprodukowało ponad półtora tysiąca obrazów. Wiele z nich zostało zrealizowanych przez wybitnych polskich twórców, których dzieła na zawsze wpisały się w historię Polskiej Animacji.

Julian Antonisz

Studio Miniatur Filmowych - Julian Antonisz
Julian Antonisz
zm. 31 stycznia 1987
Współpraca w latach: 1964-1976r.

Wielokrotnie nagradzany na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych twórca filmów animowanych i eksperymentalnych, jeden ze współzałożycieli krakowskiego Studia Filmów Animowanych, wynalazca i kompozytor.

Andrzej Barański

Studio Miniatur Filmowych - Andrzej Barański
Andrzej Barański
Współpraca w latach od: 2000r.

Reżyser i scenarzysta filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Absolwent Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autor takich min takich filmów jak: “Wyrok”, “Warzywniak.360.st.”, “Księstwo”

Halina Bielińska

Studio Miniatur Filmowych - Halina Bielińska
Halina Bielińska
zm. 13 października 1989
Współpraca w latach: 1958-1960r.

Reżyser filmów fabularnych i animowanych. Absolwentka ASP w Warszawie. Przed wojną zajmowała się dziennikarstwem i grafiką. W roku 1949, przebywając w Szwajcarii, zrealizowała razem z Włodzimierzem Haupe pierwszy film animowany. Od 1951 scenograf Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi.

Teresa Badzian

Studio Miniatur Filmowych - Teresa Badzian
Teresa Badzian
zm. 20 czerwca 1989
Współpraca w latach:1958-1961r.

Polska reżyser i scenarzystka filmów animowanych przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci, z wykształcenia aktorka-lalkarka.

Krzysztof Dębowski

Studio Miniatur Filmowych - Krzysztof Dębowski
Krzysztof Dębowski
Współpraca w latach / od: 1958 - 1990r.

Reżyser, scenograf i scenarzysta filmów animowanych tworzył w latach 1960 - 1990.Był związnay z Studiem Miniatur Filmowych w latach…. realizując min kultowy serial pt. “Jacek Śpioszek”.

Tomek Ducki

Studio Miniatur Filmowych - Tomek Ducki
Tomek Ducki
Współpraca w latach od: 2011 -2014r.

Ukończył reżyserię animacji w Moholy-Nagy Művészeti Egyetem w Budapeszcie oraz w National Film and Television School w Londynie. Współpracował z festiwalami animacji oraz brał udział w produkcjach seriali i filmów autorskich. Twórca animowanego serialu dla dorosłych “Don't You Want Me”. Reżyser wielokrotnie nagradzanych animowanych filmów krótkometrażowych, takich jak “ Łaźnia” (2013) , którego producentem było Studio Miniatur Filmowych czy Linia Życia (2007), nominowany m.in. do Cartoon d'Or. Autor teledysków i wizualizacji dla zespołów takich jak Basement Jaxx czy Zhu.

Piotr Dumała

Studio Miniatur Filmowych - Piotr Dumała
Piotr Dumała
Współpraca w latach od: 1989-1992r.

Polski reżyser, scenarzysta, pisarz, rysownik, grafik, prozaik i autor oprawy plastycznej filmów animowanych.Wykładowca na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Leszek Gałysz

Studio Miniatur Filmowych - Leszek Gałysz
Leszek Gałysz
zm. 14 lutego 2018
Współpraca w latach: 1970-1993r. Reżyser, scenarzysta, autor projektów plastycznych, animator, producent. W latach 1970 -1990 związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Jako grafik podejmował projekty grafiki ilustracyjnej, okładek płyt, komiksów.

Leszek Galewicz

Studio Miniatur Filmowych - Leszek Galewicz
Leszek Galewicz
zm. 5.01.2003
Współpraca w latach: 1964-2002r.

Reżyser filmów animowanych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (1964). Od 1964 związany z SMF, początkowo jako animator, a od 1971 również jako reżyser.Pod szyldem SMF zrealizował kilkanaście produkcji.

Witold Giersz

Studio Miniatur Filmowych - Witold Giersz
Witold Giersz
Współpraca od 1956

Reżyser filmów animowanych, jeden z najważniejszych i najbardziej znanych twórców polskiej animacji. Początkowo pracował w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, z Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie związał się od samego początku jego istnienia. Witold Giersz jest został wyróżniony i nagrodzony za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu animowanego.

Włodzimierz Haupe

Studio Miniatur Filmowych - Włodzimierz Haupe
Włodzimierz Haupe
zm. 10 marca 1994
Współpraca w latach: 1958-1994r.

Reżyser i scenarzysta filmów animowanych i fabularnych. W 1943 ukończył Wyższą Szkołę Inżynieryjną Wawelberga w Warszawie. W latach 1947-49 jako korespondent prasowy przebywał w Czechosłowacji, gdzie zapoznał się z techniką animacji. Swój pierwszy film zrealizował razem z Haliną Bielińską w 1949 w Szwajcarii. w swoim dorobku ma kilkanaście filmów animowanych w tym zrealizowanych w Studio Miniatur Filmowych min “Zmiana Warty” nagrodzony Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes.

Roman Huszczo

Studio Miniatur Filmowych - Roman Huszczo
Roman Huszczo
zm. 11.05. 2015
Współpraca w latach: 1961-1993r.

Polski scenarzysta i reżyser filmów animowanych, współtwórca m.in. Pomysłowego Dobromira, Dziwnych przygód Koziołka Matołka oraz serii Pies, kot i….. ,których producentem było Studio Miniatur Filmowych.

Jerzy Kalina

Studio Miniatur Filmowych - Jerzy Kalina
Jerzy Kalina
Współpraca w latach od: 1974-1992r.

Reżyser, animator, rzeźbiarz. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie (1971). Autor kilkunastu filmów Animowanych zrealizowanych także w Studio Miniatur Filmowych.

Leszek Kałuża

Studio Miniatur Filmowych - Leszek Kałuża
Leszek Kałuża
zm. 2018r.
Współpraca w latach: 1957-1960r.

Animator, reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych. Wraz z Witoldem Gierszem utworzyli nowe studio filmów rysunkowych które później zostało nazwane Studiem Miniatur Filmowych. To w naszym studio zadebiutował jako reżyser filmu „Tygrys” a następnie „Niebo czy Piekło” chwilę później Leszek Kałuża wyemigrował do USA gdzie osiągnął ogromny sukces zawodowy.

Jan Lenica

Studio Miniatur Filmowych - Jan Lenica
Jan Lenica
zm. 05 październik 2001
Współpraca w latach: 1961-2001r.

Jest jednym z autorów polskiej szkoły plakatu. Swoje plakaty, rysunki i grafiki prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Otrzymał wiele nagród za twórczość plastyczną. Wraz z Walerianem Borowczykiem stworzył w 1957 film „Był sobie raz...”, a w 1958 „Dom”, czyniąc z filmu animowanego sztukę, która może służyć do przekazywania najbardziej skomplikowanych, trudnych i poważnych treści oraz zmieniając dotychczasowe spojrzenie na film animowany.

Alina Maliszewska

Studio Miniatur Filmowych - Alina Maliszewska
Alina Maliszewska
Współpraca w latach od: 1958 -1986r.

Reżyser, scenarzysta i scenograf. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Twórca i współtwórca kilkudziesięciu animacji w tym kultowego “Jacka Śpioszka” czy “Proszę Słonia”.

Bogdan Nowicki

Studio Miniatur Filmowych - Bogdan Nowicki
Bogdan Nowicki
zm. 16 marca 2009
Współpraca w latach: 1958-1993r.

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych. Jako reżyser debiutował w Studiu Miniatur Filmowych w 1959. Reżyser, scenarzysta czy też scenograf kilkunastu filmów animowanych zrealizowanych w Studio Miniatur Filmowych.

Zofia Oraczewska

Studio Miniatur Filmowych - Zofia Oraczewska
Zofia Oraczewska
zm. 19 października 1997
Współpraca w latach:

Reżyser, scenograf i scenarzysta filmów animowanych. Absolwentka warszawskiej ASP. W latach 1951-1988 autorka i współautorka ponad trzydziestu tytułów.

Agnieszka Sadurska

Studio Miniatur Filmowych - Agnieszka Sadurska
Agnieszka Sadurska
Współpraca w latach od: 2007r.

Reżyser, scenarzystka i autorka opracowania plastycznego filmów animowanych i reklamowych, ilustratorka. Wraz z Studiem Miniatur Filmowych zrealizowała kilkanaście tytułów w tym kultowe “Podróże na burzowej chmurze”.

Joanna Zacharzewska

Studio Miniatur Filmowych - Joanna Zacharzewska
Joanna Zacharzewska


Współpracowała ze Studiem Miniatur Filmowych m.in. przy projektach Triumf Pana Kleksa gdzie była odpowiedzialna za: Dekoracje (w części animowanej), Scenopis obrazkowy, Reżyseria części animowanej, Animacja, Opracowanie plastyczne i Wykonanie scenopisu opisowego, a także kilkunastu innych produkcji.

Wiesław Zięba

Studio Miniatur Filmowych - Wiesław Zięba
Wiesław Zięba
Współpraca w latach od: 1983-1993r.

Grafik, satyryk, rysownik, reżyser filmów animowanych. Debiutował w 1972 w tygodniku „Szpilki”. W tym samym roku rozpoczął pracę w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a od roku 1983 w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie realizując kilkadziesiąt filmów animowanych w tym kultową “Wiklinową Zatokę”.

Historia Studia Miniatur Filmowych

Studio Miniatur Filmowych powstało w 1958 roku w Warszawie. Zalicza się ono do najstarszych i najważniejszych wytwórni filmowych w Polsce. To tu narodziły się kultowe już ,,wieczorynki” jak również filmy artystyczne będące kamieniami milowymi światowego kina.

Oficjalnie zostało powołane w 1958 roku, jednak jego początki sięgają dwóch lat wstecz, a mianowicie 1956 roku. Wtedy to ze Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej przyjechali do Warszawy młodzi animatorzy tworząc Grupę Produkcyjną tegoż studia (przekształconą w 1958 roku w samodzielną placówkę, czyli Studio Miniatur Filmowych).

Udział filmów produkowanych w SMF w międzynarodowych festiwalach przyniósł liczne nagrody i wyróżnienia ich twórcom podczas festiwali na całym świecie. Równocześnie, rozwijająca się telewizja zgłaszała coraz większe zapotrzebowanie na produkcję filmową, zwłaszcza seriale dla najmłodszych.

To właśnie serie dla dzieci, tworzone były za pomocą klasycznych technik animacji: rysunkowej i lalkowej, pozwoliły rozrosnąć się Studio w przedsiębiorstwo zatrudniające etatową ekipę, nie tylko reżyserów, animatorów, pracowników produkcji i operatorów, ale również malarki, konturzystki, pracowników mikserni farb i działu programowego (redakcji) oraz administracji. Tak Studio, tak jak i inne studia filmowe w PRL funkcjonowały do 1989 roku.

W nowej rzeczywistości Studio Miniatur Filmowych otworzyło się na świat wchodząc w koprodukcje z zagranicznymi producentami i stacjami telewizyjnymi, co warte podkreślenia, w latach 1995-1996 SMF, jako jedyne Studio spoza krajów Unii Europejskiej (wraz z innymi studiami z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Belgii) uczestniczyło w realizacji wysoko ocenionego serialu Billy the cat. Wraz z Ink-Tank i CTW Studio współ produkowało również serię Troubles.

Warto zaznaczyć, że wraz z ,,transformacją ustrojową” przyszła rewolucja technologiczna. Komputery, nowe nośniki analogowe i cyfrowe bardzo szybko odsunęła w cień tradycyjne narzędzia. Zmianie uległy wszystkie elementy produkcji, nie tylko twórcze, ale także organizacyjne. Działający pod szyldem SMF twórcy, chociaż nie zamierzają zrywać z tradycją filmu autorskiego, skupiają uwagę głównie na produkcjach dla najmłodszych widzów tworzonych w technologii 2D.

W sumie nasze Studio w przeciągu sześćdziesięciu lat swego istnienia wyprodukowało ponad półtora tysiąca obrazów. Wiele z nich zostało zrealizowanych przez wybitnych polskich twórców. I chociaż w tym czasie nieustającym przemianom ulegały i ulegają rozmaite aspekty funkcjonowania wytwórni – organizacyjne i technologiczne, zmieniała się kultura ekonomiczne, następowała wymiana kolejnych pokoleń widzów, a i sam status* Studia uległ zasadniczej zmianie – Studio Miniatur Filmowych nadal jest tym samym Studiem, jakim było u swoich początków.

Poszukując nowych technik i stylów, pozostając otwartym na młode talenty i pragnąc, jak dawniej, wytyczać nowe ścieżki dla rozwoju filmu animowanego, nie zapominamy o swoich korzeniach. Jesteśmy z nich dumni.