Twórcy

Animujemy Świat

Agnieszka Sadurska

2011 – PODRÓŻE NA BURZOWEJ CHMURZE Chicago (MFF) Wyróżnienie Specjalne w kategorii: produkcje dziecięce
1998 – PRZYPADKI ZWIERZO-JEŻA Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”) Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu animowanego w Konkursie Polskim; za odcinek „Wiosenne początki”

Alina Maliszewska

Reżyser, scenarzysta i scenograf. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Andrzej Barański

Reżyser filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Bogdan Nowicki

Urodził się 1932 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pieknych. Jako reżyser debiutował w Studiu Miniatur Filmowych w 1959. Reżyser, scenarzysta czy też scenograf. „2 koty + 1 pies”, oraz cyklu o „kolesiu”, m.in. „Koleś prowadzi samochód”.

Ela Wąsik

Polska reżyser filmów animowanych, scenarzystka, grafik. Twórczyni wielu filmów animowanych w tym Ślub krawca, Błędne koło, a także autorka serialu Hip-Hip i Hurra. Obecnie współpracuje ze Studiem Miniatur Filmowych.

Halina Bielińska

Reżyser filmów fabularnych i animowanych. Absolwentka ASP w Warszawie. Przed wojną zajmowała się dziennikarstwem i grafiką. W roku 1949, przebywając w Szwajcarii, zrealizowała razem z Włodzimierzem Haupe pierwszy film animowany. Od 1951 scenograf Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi.

Jan Lenica

Polski artysta plastyk, scenarzysta, krytyk sztuki, reżyser filmów animowanych.
Jest jednym z autorów polskiej szkoły plakatu. Swoje plakaty, rysunki i grafiki prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Otrzymał wiele nagród za twórczość plastyczną.

Jerzy Kalina

Reżyser, animator, rzeźbiarz. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie (1971). Twórca m.in. Pomnika-Krzyża na tamie we Włocławku, upamiętniającego męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki.

Joanna Zacharzewska

Współpracowała ze Studiem Miniatur Filmowych m.in. przy projektach:
TRYUMF PANA KLEKSA- 2001 r.; odpowiedzialna za: Dekoracje (w części animowanej), Scenopis obrazkowy, Reżyseria części animowanej, Animacja, Opracowanie plastyczne, Wykonanie scenopisu opisowego)
WITAMINKI- 1988 r.; Scenariusz, Reżyseria
POMYSŁOWY WNUCZEK- 1987 r. (Animacja odcinków: OGRÓD DZIADKA, WŁÓCZKOWY OBRAZEK, …A JEDNAK NIE TONIE)
PIES, KOT I…- 1975 r.(Animacja odcinków: …ZAJAZD, …ZAGRODA, …KUTER, …PLECAK, …STACJA BENZYNOWA)

Julian Antonisz

Wielokrotnie nagradzany na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych twórca filmów animowanych i eksperymentalnych, jeden ze współzałożycieli krakowskiego Studia Filmów Animowanych, wynalazca i kompozytor.

Krzysztof Dębowski

Reżyser, scenograf i scenarzysta filmów animowanych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Leszek Galewicz

Reżyser filmów animowanych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (1964). Od 1964 związany z SMF, początkowo jako animator, a od 1971 jako reżyser.

Leszek Kałuża

Animator, reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych. Był jednym z pierwszych członków w nowo otworzonym studiu w Katowicach, a następnie w Wiśle i Bielsku.
W 1956 r Witold Giersz i Leszek Kałuża utworzyli nowe studio filmów rysunkowych które później zostało nazwane
Studiem Miniatur Filmowych. Tam zadebiutował jako reżyser filmem „Tygrys” a następnie „Niebo czy Piekło”. (więcej…)

Leszek Komorowski

Polski reżyser, scenarzysta, scenograf i animator.

Leszek Marek Gałysz

Reżyser, scenarzysta, autor projektów plastycznych, animator, producent. Od 1970 związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Jako grafik okazjonalnie podejmuje projekty grafiki ilustracyjnej, okładek płyt, komiksów. Od 1991 r. producent, właściciel firmy „J&P” Studio Grafiki Filmowej, współwłaściciel studia Kuchnia Filmowa sp. z o.o.

Mikołaj Pilchowski

2012 – MAMI FATALE Serial animowany Animacja (odc. Krytyk z kosmosu, Gang kapeluszników; w odc. Krytyk z kosmosu także główny animator), 2010-2011 – HIP-HIP & HURRA Serial animowany Reżyseria (odcinki: 7), Reżyser II, Animatik, Projekty plastyczne postaci, Animacja, Compositing , Montaż

Piotr Dumała

Polski reżyser, scenarzysta, pisarz, rysownik, grafik, prozaik i autor oprawy plastycznej filmów animowanych.
Wykładowca na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Roman Huszczo

Polski scenarzysta i reżyser filmów animowanych, współtwórca m.in. Pomysłowego Dobromira, Dziwnych przygód Koziołka Matołka oraz serii Pies, kot i….

Stefan Janik

Reżyser, scenarzysta i scenograf. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Stefan Szwakopf

Reżyser filmów animowanych, w latach 1957-1990 związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie.

Szymon Adamski

2012 – MAMI FATALE Serial animowany Animacja (odc. Krytyk z kosmosu, Gang kapeluszników; w odc. Gang kapeluszników także główny animator), 2010-2011 – HIP-HIP & HURRA Serial animowany Reżyseria, Animacja 2010 – KOŁYSANKA Film animowany Zdjęcia, Projekty plastyczne, Animacja, Montaż,

Teresa Badzian

Polska reżyser i scenarzystka filmów animowanych przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci, z wykształcenia aktorka-lalkarka. Związana z warszawskim Studiem Miniatur Filmowych. Została pochowana na służewskim cmentarzu przy ul. Renety.

Tomek Ducki

Animation & Poster Design & Various Other Random Media Arts. Born in Budapest. currently based in Krakow speak to me in: Hungarian, Polish, French or English

Wiesław Zięba

Grafik, satyryk, rysownik, reżyser filmów animowanych. Debiutował w 1972 w tygodniku „Szpilki”. W tym samym roku rozpoczął pracę w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a od roku 1983 w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie.

Witold Giersz

Reżyser filmów animowanych, jeden z najważniejszych twórców polskiej animacji. Początkowo pracował w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, od 1958 roku związał się ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Współpracował też z poznańskim Studiem Filmów Animowanych.

Włodzimierz Haupe

Reżyser i scenarzysta filmów animowanych i fabularnych. W 1943 ukończył Wyższą Szkołę Inżynieryjną Wawelberga w Warszawie. W latach 1947-49 jako korespondent prasowy przebywał w Czechosłowacji, gdzie zapoznał się z techniką animacji. Swój pierwszy film zrealizował razem z Haliną Bielińską w 1949 w Szwajcarii.

Zofia Oraczewska

Reżyser, scenograf i scenarzysta filmów animowanych. Absolwentka warszawskiej ASP (1956).Członek SFP i ZAiKS.

Studio Miniatur Filmowych 2018
ul. Królewicza Jakuba 12a
02-956 Warszawa