Home / Aktualności / WYSTAWA: Antonisz: Technika jest dla mnie rodzajem sztuki

WYSTAWA: Antonisz: Technika jest dla mnie rodzajem sztuki

[smf-column]Dorobek artystyczny reżysera eksperymentalnych animacji, konstruktora, muzyka i wynalazcy Juliana Antoniszczaka, znanego jako Antonisz, będzie można oglądać na wystawie w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie jeszcze do 16 czerwca 2013.
Oprócz prezentacji bogatego dorobku filmowego, wystawa koncentrować się będzie na ukazaniu nie mniej fascynującego warsztatu artysty. Punkt wyjścia stanowi archiwum zawierające dzienniki oraz „pomysłowniki” (gromadzone i segregowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat zbiory notatek, „złotych myśli”, wycinków z gazet, projektów).
Ważną częścią wystawy są skonstruowane przez Antonisza według własnego pomysłu mechaniczne urządzenia służące do pracy w technice non-camerowej — eksperymentów bezpośrednio na taśmie filmowej.
[/smf-column]

[smf-column]Niezwykłe maszyny — pantografy, dźwiękownice, animografy, sonografy — zamykane w skrzyniach-walizkach stwarzały artyście możliwość indywidualnej pracy twórczej niezależnej od instytucji i biurokracji. Projektowane przez Antonisza niecodzienne narzędzia pracy oraz przedmioty codziennego użytku, a także pewne elementy specyficznej „architektury wnętrz” będącej również swoistym hand-made artysty, tworzą na wystawie szczególną atmosferę pracowni-laboratorium, w której — jak mówił Antonisz — technika stawała się rodzajem sztuki.

Wystawie towarzyszy pierwsza przekrojowa publikacja podsumowująca wszystkie dziedziny twórczości Juliana Antonia.
Zobacz SPOT zapowiadający wystawę:

http://www.youtube.com/watch?v=IRliqJ0fT1I[/smf-column]

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites